Príprava maliarskej akcie

Uverejnené pred 3 rokmi

Ako pristupuje Marcel Mališ k vytváraniu repliky propagandistického diela? Čím je pre neho tento maliarsky happening zaujímavý? Nahliadnite s nami do jeho ateliéru a uvažovania o umenovednej výprave...

Výtvarník Marcel Mališ maľuje v átriu Esterházyho paláca na základe dochovaných fotografií autorskú repliku propagandistického diela z 50. rokov 20. storočia. S prípravnými prácami vo svojom ateliéri začal už dlho pred spustením akcie.


Mališ vstúpil na výtvarnú scénu kritickou hyperrealistickou maľbou. Túto techniku využíva na sprostredkovanie kritických obsahov týkajúcich sa nielen aktuálnych maliarskych ale aj spoločenských problémov. 


Mgr. art. Marcel Mališ, ArtD. (1978) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 2001 – 2007, kde v roku 2013 ukončil aj doktorandské štúdium. V roku 2020 začal pedagogicky pôsobiť na Trnavskej univerzite, kde vedie predmety Ateliér – Maľba 1, Ateliér – Maľba 2 a Ateliér plošných médií. Študentov vedie ku tvorbe a vnímaniu diela ako komplexného komunikátu s dôrazom na obsahovú a formálnu koreláciu.


Marcel Mališ má za sebou niekoľko desiatok samostatných či skupinových výstav doma i v zahraničí ako napr. v Slovenskej národnej galérii (2009), v Neue Gesselschaft fur Bildende Kunst v Berlíne (2011) či v rakúskom ESSL Museum (2013). Pracoval vo WUK – Kunsthalle Exnergasse vo Viedni, spolupracoval s umeleckou platformou Tranzit.sk a pôsobil aj v Kunsthalle Bratislava.


Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy, Meullensteen Art Collection a v ďalších súkromných zbierkach. Je trojnásobným finalistom ceny VÚB Maľba roka (2009, 2010, 2011), finalistom ceny Henkel Art Award (2010) a laureátom ESSL Art Award CEE z roku 2013.


http://www.marcelmalis.net/


Pred 3 rokmi

Kde máme hľadať korene javov, v ktorých sa pradávne ľudské túžby po lepšom a bezbolestnom svete premieňajú do moderných totalitných ideológií? Jaroslav Valent sa rozprával s politológom Tomášom Zálešákom o novom politickom náboženstve.


Pred 3 rokmi

Ďalšie tematické video k Akcii Zet sprostredkováva zamyslenie sa nad funkciou monumentálnej maľby v minulosti a dnes. Tému komentuje Dušan Buran, vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.