Projekt Prerušená Pieseň ako prvý po roku 1989 dôsledne zmapoval umenie socialistického realizmu v prvej polovici 50. rokov 20. storočia. Výstava v tom čase získala veľký ohlas a vzbudila rôzne kritické diskusie.
Témy sme sa dotkli aj v ďalších projektoch ako výstava Zaujatý krásou. Fotografia 50. rokov (2013 Bohunka Koklesová, Aurel Hrabušický) či publikácia Prerušená pieseň (2019, Alexandra Kusá).
. . . . . .
Výstavný projekt PRERUŠENÁ PIESEŇ bol realizovaný v období od 29. júna do 21. októbra 2012 v priestoroch Esterházyho paláca (kurátorka: Alexandra Kusá). Výstava bola venovaná umeniu sorely - socialistického realizmu v jeho začiatkoch, teda v tzv. stalinistickom období v prvej polovici päťdesiatych rokov 20. storočia, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou politickou garnitúrou.
Návštevníkom galérie predstavila ikonické umelecké diela z dôsledne prevetraných zákutí depozitárov slovenských galérií i múzeí. Prezentovaný výtvarný materiál bol takmer bez výhrad vybraný zo Slovenska, napriek tomu sme si boli vedomí, že umenie v 50. rokoch záviselo od československého historiografického kontextu, ktorý bol zrejmý z mnohých citátov a vyhlásení, ktoré boli ponechané v pôvodnom dobovom jazyku.
Ťažisko výstavy bolo postavené na exponátoch z oblasti maľby, plastiky, kresby a architektúry umenia socialistického realizmu v päťdesiatych rokoch. Na výstave tak boli po rokoch verejnosti predstavené diela, ktoré väčšina z nás pozná z čítaniek, chodieb škôl a úradov. Možnosť konfrontácie s originálom iste isto pripomenula aj nostalgickú minulosť, no zároveň bola príležitosťou zistiť ako tieto diela vznikali a ako ich diktát kultúrnej politiky spoluutváral.
. . . . . .
Ďalšie zdroje a texty k výstave Prerušená pieseň:
Tematický text a kolekciu diel k výstave nájdete na webe umenia.
Kúpte si ucelenú publikáciu Prerušená pieseň, ktorá kriticky a detailne mapuje obdobie stalinského socializmu.