KNIHA: Ztracený svatý
kniha v predaji / Eshop SNG
STRACENÝ SVATÝ, kniha, ktorá súvisí s umenovednou výpravou, nie je katalógom akcie, ale tak ako celá výprava, je žánrovým experimentom. Jej uvedenie je pre nás príležitosťou na prednášku, ktorá by mala osvetliť príbeh strateného obrazu, kontext jeho vzniku, ale aj spôsob a prípravu knižnej publikácie. Kto všetko sa na príprave knihy podieľal, kto sa dejinami obrazu zaoberal, kde všade sme obraz hľadali, ale aj ako mohlo niečo také v postdemokratickom Československu v 50. rokoch vzniknúť, to všetko sa za pomoci obrázkov a za 45 minút pokúsime v átriu SNG osvetliť.
Témou prednášky Zuzany Ludikovej, kurátorky zbierok starého umenia SNG, bude manuálna výroba reprodukovania iného umeleckého diela vykonaná bez nečestného úmyslu. Súčasná predstava autenticity má tendenciu zakrývať skutočnosť, že kopírovanie bolo ústrednou črtou umeleckej praxe od staroveku. Na rozdiel od falšovateľa, kopista vytvára dielo, ktoré, hoci vychádza z iného diela, nemá klamať diváka alebo kupujúceho. Žiaľ, takéto dielo môže byť následne identifikované a predané ako originál.
Vizuálny umelec Martin Piaček predstaví v prvej časti stretnutia výtvarné možnosti práce s témou na príklade svojej tvorby a prostredníctvom autorského zadania. Martin Piaček vyštudoval VŠVU v Bratislave, kde v roku 2008 získal titul ArtD. Venuje sa soche, objektu, inštalácii a digitálnej fotografii. V tvorbe sa zameriava na témy slovenskej histórie a identity, predovšetkým problematickým postavám a kontroverzným udalostiam slovenských dejín a problematike osobnej identity tvorenej na báze národnej či štátnej príslušnosti. Momentálne pôsobí ako vedúci Ateliéru vvv (vizuálne, verbálne, verejné) na Katedre intermédií VŠVU v Bratislave.
Metodické stretnutie pre pedagógov je zostavené z úvodného vstupu k téme a dvoch blokov. Prvým je odborný seminár vedený expertom na informačnú bezpečnosť – Tomášom Kriššákom z Nadácie otvorenej spoločnosti, spoluzakladateľom komunity Sebavedomé Slovensko. Téme mediálnej osvety sa venuje vyše 10 rokov, v rámci toho aj projektom Mladí proti fašizmu, #somtu, Digital Infospace Security Initiative, Infosecurity a je spoluautorom popularizačného komiksu o M. R. Štefánikovi.
Metodický seminár zameraný na využívanie umeleckých diel pri vyučovaní dejepisu je vedený v spolupráci s pražským Ústavom pre štúdium totalitných režimov, ktorý sa venuje sprostredkovaniu dejepisných tém z obdobia totality učiteľom, žiakom i verejnosti v rôznych formách. Organizuje semináre pre učiteľov, prednášky pre školy a verejnosť či výstavy.
„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“
Traumfabrik Kommunismus, 2003
Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.