Vytváranie maľby VďakyZdania je proces. Nie je to mechanické maľovanie podľa predlohy, to by sme nepozvali do kolektívu autora Marcela Mališa.
Ako každý tvorivý proces generuje nečakané situácie a významy. Jedným z neplánovaných zastavení na polceste je ceruzková skica Generalissimovej hlavy. Najprv sme iba potrebovali vyznačiť miesto, kvôli interaktívnej inštalácií, no, ako sám Marcel priznáva, neodolal pokušeniu „skicnúť si Generalissima“. Maliarske vrstvy okolitých častí výjavu pribúdajú a ceruzkou vyšrafovaná hlava bez tela sa stále viac odcudzuje a vznáša v strede diela. Táto zvláštna pripomienka dekapitácie (zbavenie hlavy sťatím) prináša do čítania diela nečakané interpretačné roviny – môžeme ju vnímať priamo ako oneskorený výkon svetskej spravodlivosti. Ale aj ako metaforu fungovania vôle tyrana, ktorá odhmotnená prestupuje konanie ľudí, či ako jeho dehumanizácia a ďalší sakralizačný krok veriacich komunistov. Či nakoniec zostane súčasťou diela je otázne a zrejme to ešte nevie ani sám autor, je však dôkazom mnohovrstevného tvorivého procesu a rozmýšľania, ktoré nám interpretácie umenia ponúkajú (komentár kurátorky Alexandry Kusej).
V sobotu 15. mája, počas dňa a noci múzeí a galérií, sa môžete pristaviť pri Marcelovi Mališovi, položiť mu otázku alebo ho len sledovať pri práci. V átriu Esterházyho paláca ho určite nájdete medzi 11.00 a 18.00 hod.