SND v SNG: Ruské denníky

Uverejnené pred 3 rokmi

Druhý diel filmovej minisérie prenesie do galérie fragmenty inscenácie Ruské denníky.

Divadelná hra Ruské denníky je adaptáciou románu Ale Rachmanovovej. Autorka v ňom zaznamenala prerod ruskej spoločnosti v časoch revolúcie, občianskej vojny i začiatkov komunistického štátu a vlastnej emigrácie medzi rokmi 1916 až 1927. 


Robert Roth v inscenácii Činohry Slovenského národného divadla účinkuje v postave Gorbunova, ktorý slúži u starého otca Alexandry Ľvovnej a túži prerušiť kolobeh bytia vraždou syna starého otca. 


Vybrali sme časť jeho dialógu so starým otcom, v ktorom mu definuje svoje pohnútky, svoje pochody mysle i vysvetlenia neodvolateľnosti svojho konania a najmä jeho zmyslu. Prehovory ostatných postáv o revolúcii sa sústreďujú na tok myšlienok, ktoré sa zhmotňujú pomedzi jednotlivé sekvencie výstavy Avatsýv. Labyrint Erika Bindera. Ponorenie do literatúry na jednej strane a na druhej strane sila skutočného dokumentárneho slova tvárou v tvár Stalinovi z veľkorozmernej maľby vznikajúcej v átriu SNG v rámci Akcie ZET. Sledujeme pohyb osobnej revolúcie z mysle ku konaniu. 


Krátky film Ruské denníky je len jednou z mnohých tém, ktoré román otvára. Konfrontácia literatúry, dokumentu, reality, strachu a hnevu jednotlivca, malého človeka, sa môže metaforicky končiť v inom výbuchu. Osobná revolta, osobné pohnútky, osobná premena. Ako sa myseľ odhodláva na čin, ako hľadá svoj objekt realizovania vlastnej revolúcie. 

Pred 3 rokmi

Mini filmová séria je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením. Projekt Akcia ZET v národnej galérii sa stal platformou, ktorej sa chopili kolegovia z národného divadla.


Pred 3 rokmi

„Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude...“ to je dobre známy text kapely Bez ladu a skladu, ktorá sa stala hitom a dáva nám tak trochu nazrieť do časov, kedy sa zrodila.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.