SND v SNG: LENI

Uverejnené pred 3 rokmi

Mini filmová séria je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením. Projekt Akcia ZET v národnej galérii sa stal platformou, ktorej sa chopili kolegovia z národného divadla.

Vlastne sa to celý čas núkalo – naštartovať „národnú spoluprácu“. Pandemický čas, ktorý toho toľko zobral, nečakane vytvoril priestor na nové prístupy a spolupráce. Akcia ZET v národnej galérii bola skvelá platforma – hracie pole, ktorého sa chopili kolegovia z národného divadla. Vznikla séria krátkych filmov, v ktorých sa transformujú časti divadelného diela do nového kontextu.


Akcia ZET v národnej galérii sa stretáva s divadelnou akciou premeny. Časti textov inscenácií činohry národného divadla konfrontujú postavy hier zoči voči obrazu nadrozmerného Stalina, ktorého oslavuje československý ľud, ale aj iných muzeálnych obsahov. Ako v tomto novom kontexte vyznejú slová Leni Riefenstahl z inscenácie Leni, či Ali Rachmanovovej z inscenácie Ruské denníky alebo Milady Horákovej z inscenácie Milada, uvidíme v krátkych minifilmových inscenáciách.


Spájanie umení, žánrov, svetov a kontextov je spoločný projekt Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného divadla. Na jednej strane funkčné stretnutie divadla a múzea umenia, na druhej ťažké témy o postavení umelca vstupujúceho do sveta propagandy. Otázky naprieč inštitúciami a umeleckými formami. Ako je umelec sám konfrontovaný s totalitou? Ako sa vymaňuje z rámca umenia na zákazku? Ako v sebe vyvažuje diskomfort osobnej neslobody v možnosti „slobodnej tvorby“? Séria krátkometrážnych diel je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením.


Leni

Dve totality zoči voči

Pôvodná hra Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka na objednávku Činohry SND Leni vytvára fiktívnu dramatickú situáciu, v ktorej sa dvorná režisérka Adolfa Hitlera Leni Riefenstahl stáva hostkou televíznej show Johnyho Carsona. Ten ju spovedá, slovne mučí, vytvára tlak a konfrontuje ju s vlastnou minulosťou. Tento večer sa premieňa temer na ostrú hádku ideí, na dôsledné a neľahké pátranie po osobnej zodpovednosti umelca v kontexte tvorby, politiky i obdobia, v ktorom tvorí.

Zdena Studenková získala za rolu Leni Cenu Dosky 2014 za najlepší herecký výkon.


Účinkuje: Zdena Studenková

Video: Daniel Dluhý


Inscenácia Leni mala premiéru v Modrom salóne Činohry SND 13. 12. 2012 v réžii Valerie Schulczovej.

Pred 3 rokmi

Prednáška o histórii a dôvodoch reprodukovania umeleckých diel sa uskutoční naživo v Esterházyho paláci. Teším sa na vás.


Pred 2 rokmi

Druhý diel filmovej minisérie prenesie do galérie fragmenty inscenácie Ruské denníky.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.