Podcast: Socialistický realizmus

Uverejnené pred 3 rokmi

V druhej časti podcastu s názvom Socialistický realizmus: V kúdoloch päťročníc sa mala zrodiť aj nová kultúra sa Jaroslav Valent zhovára s Alexandrou Kusou, iniciátorkou projektu Akcia Zet a generálnou riaditeľkou SNG.

Ako vyjadriť „novú socialistickú skutočnosť“ a aký je vlastne správny pomer umelca a inteligenta k pracujúcemu ľudu? Kto sú noví hrdinovia a aký je ich charakter? To sú otázky, nad ktorými musela premýšľať aj slovenská pokroková inteligencia na konci 40. či začiatkom 50. rokov 20. storočia.


Najmä jej umelecká časť sa náhle vyrovnávala s netypickou situáciou - namiesto spásonosnej inšpirácie mala sledovať a navyše bezpečne a správne pochopiť nové smernice komunistického vedenia. Pre nového socialistického človeka bolo predsa potrebné vytvoriť aj novú kultúru a umelci – dovtedy často nelichotivo vnímaní ako „povalači z kaviarní“ – sa mali zrazu naplno zapojiť do tohto výrobného procesu a premeniť sa tak na inžinierov ľudských duší.


Tento podcast bol vytvorený v spolupráci s Denníkom SME a historickým podcastom Dejiny

Pred 3 rokmi

Ďalšie tematické video k Akcii Zet sprostredkováva zamyslenie sa nad funkciou monumentálnej maľby v minulosti a dnes. Tému komentuje Dušan Buran, vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG.


Pred 3 rokmi

Vytvára Marcel Mališ autorskú kópiu, citáciu či parafrázuje dielo socialistického realizmu? Vo videu Vás kurátorka Lucia Gregorová Stach zoznámi s princípmi tvorby nového umeleckého diela, ktoré počíta s citáciou už existujúceho diela iného autora.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.