Podcast: Z režimu do režimu, z kabáta do kabáta

Uverejnené pred 2 rokmi

Najjednoduchší spôsob ako prežiť zmenu režimu spočíva v starej a osvedčenej stratégii „prezliekania kabátov“. A inak tomu nebolo ani v kultúrnom živote.

Sotva kto by sa nazdal, že človek, ktorý ešte včera písal do ľudáckych novín a brojil proti "židoboľševickým hordám", bude už zajtra oslavovať päťročnice a budovať socializmus v novej, tentoraz komunistickej tlači. Až sa chce preto povedať - na Slovensku je to tak. Ako teda vyzeral prechod z režimu do režimu v živote angažovaných spisovateľov, novinárov či básnikov? A je vlastne len zopakovaním prechodu väčšiny spoločnosti?


Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s historičkou Marínou Zavackou z Historického ústavu SAV.


Tento podcast bol vytvorený v spolupráci s Denníkom SME a historickým podcastom Dejiny

Pred 2 rokmi

štvrtok 28. 10. / uvedenie prvej česko-slovenskej (takmer) detektívky s kunsthistorickou zápletkou spojená s prednáškou o stratenom obraze a vzniku knihy.


Pred 3 rokmi

Kde máme hľadať korene javov, v ktorých sa pradávne ľudské túžby po lepšom a bezbolestnom svete premieňajú do moderných totalitných ideológií? Jaroslav Valent sa rozprával s politológom Tomášom Zálešákom o novom politickom náboženstve.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.